ClickCease
זהירות הונאה: תעודות גמולוגיות ליהלומים מזויפים!
את התופעה של מוסכים שמזייפים את הקילומטראז' של רכבים משומשים מאוד, כולנו מכירים. קומבינות של נוכלות והונאה לא נעצרות שם. מדי יום נתקלים בודקים מוסמכים ממעבדת IGL מהמובילות בארץ (ובעולם) לבחינת וסיווג יהלומים- בתעודות "כשרות" ליהלומים מזויפים. לקרוא ולשמור.

לרגל יום הולדתה ה-50 קיבלה דפנה א. תושבת רעננה מבעלה צמיד יהלומים מפואר ויקר, משובץ בשורת יהלומים אמיתיים, מבהיקים ובורקים. 16,000 ₪ טבין ותקילין שילם הבעל האוהב ודפנה, חובבת יהלומים לא ידעה את נפשה מרוב אושר. לצמיד הונפקה תעודה גמולוגית כנהוג בכל רכישה של תכשיט יהלומים או אבנים. היא מהווה אסמכתא לבדיקה אותה רצוי שיעבור כל יהלום. בדיקה זו מעניקה להם ציונים ומדרגת אותם בהתאם לתקנים מחמירים בינלאומיים, של שיטת בחינת וסיווג יהלומים.

ביקשה דפנה לבדוק את אמינות התעודה שכמו כל תכשיט יהלום, אמורה להיות רשומה באתר המעבדה בו עברו היהלומים בדיקה. בכל זאת 16,000 ₪, בכל זאת מתנה יקרה מאוד.
היא התקשרה למספר הטלפון המופיע על התעודה הגמולוגית של הצמיד, לתדהמתה קו הטלפון היה מנותק. תסריט אימה והיא נותרה המומה,. אוחזת בידה צמיד יהלומים "בלי אבא ואימא" שעבר באיזו מעבדה אלמונית שאי אפשר אפילו לתקשר אתה כדי לבדוק את התעודה.

אחרי שהתעשתה, החליטה דפנה לבדוק את הצמיד במעבדה מוסמכת ומקצועית, ופנתה לאחד מסניפי מעבדת IGL International Gemological Laboratory מהמוסמכות והמקובלות בארץ ובעולם.

שירה נחום, סמנכ"ל רשת המעבדות IGL: "בצמיד עליו שילמה דפנה 16,000 ₪ היו רק 2 יהלומים טבעיים בשווי של 5,000 ₪. גזל של 11,000 ₪. אם זו לא גניבה אז מה זה?".
שירה נחום סמנכ"ל רשת המעבדות IGL אומרת שחשוב מאוד להציף את כל ההונאות הקיימות בעולם היהלומים מצדם של כמה סוחרים מפוקפקים, כדי להזהיר את הלקוחות שלא כל הנוצץ יהלום הוא וגם לא כל תעודה גמולוגית מונפקת ע"י מעבדה מוסמכת, אם בכלל. ידוע על כמה סוחרים המציגים עצמם כמעבדות, ויכולים להנפיק תעודה גמולוגית אם תשלמו להם, גם לחרוז פלסטיק....

שירה נחום: "ממש שקלתי כל מילה כאשר הודעתי לה מה עלה בבדיקה. מתוך כל היהלומים שהיו משובצים בצמיד, עליו שילמה 16,000 ₪ רק שניים היו אמתיים ושוויו של הצמיד היה כ-5,000 ₪ בלבד.
הלקוחה המרומה הייתה בהלם מוחלט. היא פרצה בבכי והיינו צריכים להרגיע אותה. היא התקשרה לבנה שיבוא לקחת אותה, היא לא יכלה להגיע לבד הביתה. היא הרגישה חולשה פיזית. זו התחושה שיש לאדם שמבין שהוא נפל בפח. זו הרגשה איומה. זה מעשה נוכלות, אין לזה שם אחר. רימו אותה, גזלו אותה. זה נורא. בהמשך היא התקשרה וסיפרה לי, כי היא התעמתה עם בעל החנות ממנו רכשה את הצמיד, ודרשה ממנו צמיד עם כל היהלומים האמתיים ששילמה עליהם, שאם לא כן תתבע אותו".

שירה נחום ממעבדות IGL: יש פה תעשייה של סוחרים ומעבדות גמולוגיות קטנות מקומיות שמנוהלות על ידי הסוחרים. ביקשת? קיבלת!

תעודות גמולוגיות מזויפות הפועלת כמו מאפייה. הגיע הזמן שלקוחות לא יסתנוורו מכל יהלום, ולפני הרכישה ויבדקו באופן יסודי את אמינות התעודה הגמולוגית, שחשובה כמו התכשיט עצמו.
הנה כמה עצות מועילות לפני שאתם מגהצים את הכרטיס.
* תעודה גמולוגית חשובה ביותר בקניית תכשיטי יהלומים.
* תעודה גמולוגית היא לא רק 3 אותיות. ישנם מספר מעבדות גמולוגיות מהימנות אשר ניתן לסמוך על הדירוג שלהן. GIA IGL IGI AIG. מניסיון שלי של 10 שנים, נוכחתי לדעת, שכאשר אתה מקבל תכשיט עם תעודה אחרת, יש לכך סיבה.

גם סגן נשיא הבורסה לשעבר , מר אילן סמואל ממליץ לרכוש את התכשיטים רק עם תעודות גמולוגיות מהימנות. אין טעם לצאת להרפתקאות. סוחרים הגונים ידאגו לבדוק בקפדנות את מה שהם מוכרים, הם לא יחפשו קומבינות ויספקו לכם תעודות IGL או GIA

אלון צופיוף, הבעלים של צופיוף תכשיטים וחבר ועדת הביקורת של הבורסה אומר:" אם רכשתם יהלום או אבן חן וקיבלתם תעודה גמולוגית ממעבדת IGL, היו שקטים ובטוחים שהם עברו תהליך בדיקה יסודי, אמין ומקצועי. אלה תעודות מקצועיות ואמינות בארץ ובעולם.
רשת מעבדות הגמולוגיות הבינלאומיות, IGL International Gemological Laboratory מעניקה שירותי גמולוגיה מקצועיים באמצעות כלים טכנולוגיים מתקדמים ליהלומים ואבני חן.מעבדות IGL מנפיקות את התעודות האמינות ביותר ולכן הן נמצאות בעדיפות גבוהה בקרב סוחרי יהלומים ותכשיטנים מקצועיים ואמינים. במעבדות הרשת מועסקים בודקים מוסמכים ומקצועיים, ללא פשרות אשר בודקים יהלומים טבעיים, יהלומי מעבדה (יהלומים סינטטיים) ויהלומים שעברו השבחה. אם רכשתם תכשיט יהלומים שעבר את הבדיקה המדוקדקת באחת ממעבדות IGL, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שכל מה שנרשם עליו בתעודה הגמולוגית, משקף את ערכו, שוויו ותעודת הזהות האמיתית שלו. את התעודות תוכלו גם לאשר באתר כדי לוודא שלא זייפו אותן. פשוט וקל, מכניסים את מספר התעודה, במידה והממצאים אותו דבר כמו בתעודת IGL שקיבלתם. הכל בסדר.

כל יהלום או אבן חייב לעבור בדיקה גמולוגית, המתמקדת בארבעה קריטריונים מוכרים בינלאומיים ושמה: 4c's , ארבעת פרמטרים שכולם מתחילים באות: Cut, Carat, Clarity, Color שפירושם: חיתוך, קארט, בהירות וצבע. ישנם קריטריונים נוספים שיסייעו בהערכת שוויו של היהלום בשוק כמו: סימטריה, פוליש, ערך כל חלק ביהלום ביחס למשקלו ועוד.

הקמת מעבדה לבדיקת וסיווג יהלומים בארץ, הינה השקעה הונית עצומה בין אם זה בציוד ובכוח אדם מקצועי ובעלי תעודות מקצוע ממוסדות מוכרים וניסיון בתחום. לימודי מקצוע מוכרים ומקצועיים ברמה הכי גבוהה מועברים ע"י צוות מומחים ברשת המכללות מיסודן של המעבדות המובילות והידועות בארץ: International Gemological Laboratory IGL. המוכרת כ"מכללה ליהלומים IGL.